megoldásfókuszú szemci coaching

A vizuális ingerek megvonásának hatásai (szemci coaching) a segítő beszélgetések dinamikájára

A Solutionsurfers idei Summer Camp-jén végre alkalmunk volt képződő és profi coachokkal együtt kipróbálni a „szemci coachingot”. Azzal kísérleteztünk, hogy milyen változásokat csinál, ha nem látjuk a kliensünket és ő sem minket, sőt, tulajdonképpen semmit sem látunk

Mindannyian sokat beszélgettünk már az életünkben. Professzionális és hétköznapi keretek között is. Tudjuk, hogy saját vizuális figyelmünkkel és azzal, amit a másik lát rajtunk, hatunk a folyamatra, ami nagyon is emberi dolog (sőt, mikroanalízisben még elemezhető is…). Mégis izgalmasnak tűnt egy olyan keret kipróbálása, ahol a vizualitást a maga fizikai valójában kizárjuk. 

Honnan jött a szemci coaching ötlete?

Amikor évekkel ezelőtt nagyvállalati környezetben alakítottunk ki egy belsős coaching programot, olyan kliensekkel kellett dolgozni, akik az ország különböző pontjain végezték a munkájukat. Mivel az online kapcsolattartás is akadozott, ezért a legtöbb beszélgetést telefonon kellett lebonyolítani, ami még nem szemci coaching.

Kezdő coachként vittem is a témát a mentorcoachingba, Peter Szabó MCC-hez, és ráöntöttem a félelmeimet. Hogyan lesz személyes kapcsolat, partnerség, etc., ha nem látom a másikat, nem tudok reagálni az arckifejezésére, és ő sem az enyémre. Péter a maga mindig pozitív módján elmesélte, hogy éppen erről beszélgettek egy nemzetközi fórumon, és amikor az egyik résztvevő a távolságra panaszkodott, egy gyakorlott telefonos coach csak a füléhez emelte a kezét, mintha telefont tartana benne, és azt kérdezte: „hogyan lehetne hozzám ennél közelebb?” Sok minden másról is beszéltünk, és végre összeszedtem a bátorságom az első telefonos beszélgetéshez. És csoda történt. Olyan, sőt, még olyanabb beszélgetések születtek, amelyek valahogy kevesebb súrlódással tudtak haladni a kliensek által vágyott jövő felé. Talán kevésbé zavartam őket…

Miközben közel 100 emberrel vittem végig megoldásfókuszú coaching folyamatokat telefonon, észrevettem, hogy az ember érzékei is alkamazkodnak a környezet által nyújtott ingerekhez, és egyre többet hallottam meg abból, amit másik mondott, sóhajtott, hadart, lelkesedett és csendesedett…csodás utazásokra kísérhettem el őket, olyan embereket, akiknek a többségével soha nem találkoztam a maguk fizikai valójában. A telefon személytelensége valahogy segített abban, hogy a mondott szó fontosabbá, hangosabbá vált, miközben a kliens megalkotta (meglátta…) a maga vágyott jövőjét. A hang hozott létre egy, talán a fizikainál is személyesebb kapcsolatot. Fontos volt mindent kimondani a kliensnek és nekem is, hiszen, amit nem mondtunk ki, az nem jutott el a másikhoz.

A coaching programhoz egy szupervíziós keretet is létrehoztunk, ahol láthatóvá vált, hogy bár coachingról beszélünk, mint egy konkrét valóságról, mennyire más dolgokat csinálunk. Míg volt olyan kolléga, aki a kliens nézésének irányából következtetett arra, hogy éppen igazat mond-e, én csak nagy rácsodálkozások közepette kísértem a klienseimet, és persze faggattam, hogy mit is akar valójában. Egy hang lettem a fejükben, ahogy az egyikük megjegyezte…

Mióta véget ért a program, újra és újra kísérleteztünk azzal, hogy milyen változást csinál egy beszélgetésben, ha valahogy megszabadulunk a fizikai látástól (nemcsak a másikétól, mint a telefon esetében), és ezzel több teret próbálunk adni a képzeletnek. Mivel a megoldásfókuszban a vágyott jövő konkrét, szinte megfogható világként történő kidolgozása hasznos valaminek számít, ezért volt, hogy a klienseinknek ajánlottuk föl egyre gyakrabban, hogy akár be is csukhatják a szemüket, és volt, hogy mi magunk tettünk így, amikor kliensek voltunk. Ja, és azt is észrevettük, hogy már ezek előtt is csináltunk olyat, hogy segítséget kértünk a klienstől: segíts, hogyan képzeljem ezt el? Hah, mintha sejtettük volna, hogy egyszer lesz szemci coaching…és Marina már a nevét is tudta.

A szemci coachingban a legtöbb esetben annyira felgyorsult a folyamat, hogy a kliensek szinte azonnal megérkeztek, vagy nagy léptekkel közelítettek oda, ahol lenni szeretnének. Szinte meg sem lepett, mikor arról olvastam valahol, hogy az agyi kapacitásunk nagyobb részét foglalja el a látottak feldolgozása, mint bármelyik másik érzékszervé. Ez jól is van így, hiszen az életünk múlhat azon, hogy milyen korán veszünk észre egy veszélyforrást, vagy éppen egy ragyogó lehetőséget. Mi az utóbbit kerestük az idei Summer Camp-en.

A résztvevők egy rövid bevezető után már a nyitókörben kipróbálhatták, hogy milyen szemciben lenni, gondolkodni és beszélni, és már itt megfogalmazódtak biztató várakozások, ötletek, vágyak.

Ezután egy 25 perces szemci coaching gyakorlati körben hármas csoportokban dolgoztunk, egy coachcsal, egy klienssel és egy megfigyelővel, majd plenárisan is megosztottuk a tapasztalatainkat.

Ilyeneket mondtak a szemci coaching után:

yOuLution, szemléletformáló egyesület, coaching, coach, szemléletformálás, megoldásfókusz
  • “segített fókuszálni, igazán magammal találkozni”
  • “ez rohadt jó, így találkozni magammal”
  • “egészen más szinten tudunk dolgozni”
  • “sejtszintre bontottuk le”
  • “megváltozott a hangszín, nyugodtabb volt”
  • “a beszélgetés minősége mélyebb volt”
  • “a kliens sokkal mélyebbre ásott önmagában”
  • “kevesebb kérdés is elég volt az előrelépéshez”
  • “úgy éreztem, hogy még inkább ott van velem abban, amiben én vagyok”
  • “az volt előtérben, amit a másik ténylegesen mond”

Huh, mennyi minden változás egy apró beavatkozás hatására…:)

Bízunk benne, hogy mindennapi munkánk mellett a segítőszakemberek személetformálásában is hasznos eszközünk marad a szemci, és nemcsak az alvásban…

Ha segítő szakember vagy, és szívesen kísérletezel új dolgokkal, jelentkezz a következő izgalmas szemci coaching workshopunkra és értesítünk az időpontokról. Küldünk szemcit, és online lesz, utaznod sem kell…

A nyelv által megformált képzelettel dolgozunk, és az a reményünk, hogy így talán még nagyobb teret tudunk adni neki…

Impresszum

Adatkezelési tájékoztató

Süti kezelési szabályzat

Copyright © 2024 yOuLution

designed by Maze WebArt

Impresszum

Adatkezelési tájékoztató

Süti kezelési szabályzat

Copyright © 2024 yOuLution

designed by Maze WebArt